Téma soutěže pro rok 2020

„JSEM Z KŘIŠŤÁLOVÉHO ÚDOLÍ“

Existuje jediné místo na zemi, Křišťálové údolí, kde se již více jak 470 let snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Nachází se v samém srdci Evropy na severu České republiky. Před více než 300 lety se v tomto Křišťálovém údolí zrodil český křišťál. Z něj pak zdejší mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk. Zde dali vzniknout i dokonalé skleněné perličce.

Jen málo věcí, které nás každý den obklopují a provázejí, má tak bohatou historii a magickou moc, jako skleněné perličky.  Dodnes se vyrábějí na úpatí Jizerských hor v Desné a v Zásadě a každoročně je distribuováno cca 3,5 tisíce tun do 80 zemí na 5 kontinentech. Znají je domorodé kmeny i návrháři celého světa. Putují do zemí, kde nacházejí uplatnění nejen k výrobě bižuterie, ale stále zejména k výrobě etnických produktů, tradičních suvenýrů, výšivek a oděvních aplikací nebo dekorativních výrobků.

Mezi více jak sto dvaceti tvary je stále nejoblíbenějším druhem perličky jednoznačně rokajl, který kraluje po celém světě již několik století. Typickým příkladem využití může být tradiční indonéská výroba vyšívaných pantoflíčků, luxusní indické svatební krajky, nebo ruské vyšívané ikony. Mnohé tradiční národy mají svůj život propojený s českým rokajlem tak úzce, že už by se bez něj ani neobešly.

České skleněné perličky hrdě nosí značku PRECIOSA Traditional Czech Beads™, kterou Preciosa Ornela zaručuje špičkovou kvalitu a nejširší sortiment barev, tvarů a velikostí. Zákazníci si mohou vybírat ze škály 16 460 barevných variant s možností aplikace 2 078 listrů a dalších povrchových úprav, což nemá v celém světě obdoby.

Patří neodmyslitelně i k životu v Křišťálovém údolí. Patří k symbolům prosperující české sklářské výroby a jsou univerzálními komponenty vhodnými pro tvorbu šperků, nejrůznějších aplikací a designových doplňků.

Novinky