Téma soutěže pro rok 2023

Perlička i trochu jinak

České skleněné perličky hrdě nosí značku PRECIOSA Traditional Czech Beads™, kterou Preciosa Ornela zaručuje špičkovou kvalitu a nejširší sortiment barev, tvarů a velikostí.

Patří k symbolům prosperující české sklářské výroby a jsou univerzálními komponenty vhodnými pro tvorbu šperků, nejrůznějších aplikací a designových doplňků. Dodnes se vyrábějí na úpatí Jizerských hor v Desné a v Zásadě a každoročně je distribuováno cca 2,5 tisíce tun do 80 zemí na 5 kontinentech. Znají je domorodé kmeny i návrháři celého světa. Putují do zemí, kde nacházejí uplatnění nejen k výrobě bižuterie, ale stále zejména k výrobě etnických produktů, tradičních suvenýrů, výšivek a oděvních aplikací nebo dekorativních výrobků.

Zákazníci si mohou vybírat ze škály 16 460 barevných variant s možností aplikace 2 078 listrů a dalších povrchových úprav, což nemá v celém světě obdoby. Mezi více jak sto dvaceti tvary je stále nejoblíbenějším druhem perličky jednoznačně rokajl, který kraluje po celém světě již několik století. Typickým příkladem využití může být tradiční indonéská výroba vyšívaných pantoflíčků, luxusní indické svatební krajky, nebo ruské vyšívané ikony. Mnohé tradiční národy mají svůj život propojený s českým rokajlem tak úzce, že už by se bez něj ani neobešly.

Zkuste se dotknout perliček a nechat rozehrát jejich kouzelnou moc.

Novinky