Mistr křišťálu vyhlašuje soutěž pro rok 2023.

Najděte nový prostor a vizi pro české perličky.

Společnost Preciosa, a.s. ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a za podpory České sklářské společnosti vyhlašuje 16. ročník soutěže „MASTER OF CRYSTAL“.
Cílem této soutěže je prohloubení spolupráce společností skupiny Preciosa se studenty i absolventy vysokých a středních technických a uměleckých škol i umělecké veřejnosti a následná prezentace výsledků jejich práce.

„Perlička i trochu jinak“

TÉMA SOUTĚŽE PRO ROK 2023

České skleněné perličky hrdě nosí značku PRECIOSA Traditional Czech Beads™, kterou Preciosa Ornela zaručuje špičkovou kvalitu a nejširší sortiment barev, tvarů a velikostí.

Patří k symbolům prosperující české sklářské výroby a jsou univerzálními komponenty vhodnými pro tvorbu šperků, nejrůznějších aplikací a designových doplňků. Dodnes se vyrábějí na úpatí Jizerských hor v Desné a v Zásadě a každoročně je distribuováno cca 2,5 tisíce tun do 80 zemí na 5 kontinentech. Znají je domorodé kmeny i návrháři celého světa. Putují do zemí, kde nacházejí uplatnění nejen k výrobě bižuterie, ale stále zejména k výrobě etnických produktů, tradičních suvenýrů, výšivek a oděvních aplikací nebo dekorativních výrobků.

Zákazníci si mohou vybírat ze škály 16 460 barevných variant s možností aplikace 2 078 listrů a dalších povrchových úprav, což nemá v celém světě obdoby. Mezi více jak sto dvaceti tvary je stále nejoblíbenějším druhem perličky jednoznačně rokajl, který kraluje po celém světě již několik století. Typickým příkladem využití může být tradiční indonéská výroba vyšívaných pantoflíčků, luxusní indické svatební krajky, nebo ruské vyšívané ikony. Mnohé tradiční národy mají svůj život propojený s českým rokajlem tak úzce, že už by se bez něj ani neobešly.

Zadání

Seznamte se se sortimentem skleněných perliček a s tradičními technikami pro práci s perličkami a najděte jejich uplatnění s vizí i pro budoucnost. Pro tuto soutěž zkuste nabídnout jejich nové a neotřelé využití. Najděte pro tyto perličky jedinečný prostor, nový význam a čestné uplatnění. Neváhejte vyzkoušet aktuální dostupné technologie. Využijte existující perličky a komponenty a vytvořte unikátní design, který i dokážete zrealizovat.

Novinky