Představení porotce Stanislava Béma, který je sklář srdcem i duší

Jak sám říká, ke sklu se dostal tak trochu omylem.

Soutěž Mistr křišťálu je vyhlášena! Čekáme na Vaše registrace. Vyhrajte 30.000 Kč a staňte se Mistrem Křišťálu 2024!

Stačí vytvořit návrh šperku na téma Crystal Tech Fusion.

Navrhněte design šperku, který bude propojovat minulost a tradici sklářské výroby s budoucností. Jak bude takový šperk vypadat? Bude futuristický? Bude minimalistický? Bude poskládaný z jedniček a nul?  Meze vašim nápadům se nekladou.

A kdo bude vaše návrhy hodnotit?

Představujeme Vám porotce Stanislava Béma, skláře srdcem i duší. Přibližme si jeho tvorbu a vztah ke sklářskému řemeslu.  Jak sám říká, ke sklu se dostal tak trochu omylem.

Stando, jako sklář a designér pracuješ se sklem denně. Proč sis vybral zrovna sklo jako materiál, se kterým chceš pracovat? Prozradíš nám na sebe víc, třeba, jaká díla tvoříš?

Bratr mého dědy pracoval jako brusič uměleckého skla a moji rodiče měli představu, že půjdu v jeho stopách. A tak jsem byl přijat na sklářskou školu do Kamenického Šenova, kde jsem začal studovat obor broušení a vzorování broušeného skla. Byl jsem skoro jediný, kdo si tento obor, při rozdělení do skupin, vybral dobrovolně. Později se ukázalo, že můj prastrýc byl ve skutečnosti rytec. Dnes jsem za tento omyl moc rád.

Navrhuji a realizuji sklo už skoro čtvrt století a celou tu dobu spolupracuji se svou ženou Ivanou. Skleněné objekty jsme poslali třeba do Anglie, Indie nebo USA, ale poslední kousek si vybrala soukromá sběratelka z Brna.

Kombinuješ sklo i s jinými materiály? Pokud ano, kterým dáváš přednost?

Ano, kombinuji, a to převážně s kovem. Mám moc rád i kámen nebo třeba dřevo. Každopádně musím říct, že sklo už asi k životu potřebuji.

Máš mnoho zkušeností i s designem skleněných šperků. Co pro tebe znamená šperk? Co musí vyjadřovat?

Šperk je pro mě výrazem osobnosti v rovině duchovní, estetické nebo v rovině společenského postavení. Řekl bych, že sám šperk by se měl umět vyjádřit.

Co bys popřál designérům, kteří se účastní soutěže Master of Crystal a budou designovat šperk pro svět digitálního věku?

Účastníkům soutěže „Master of Crystal“ bych popřál dostatek kreativity, odvahy a radost z procesu tvoření.

Děkuji za rozhovor a věřím, že jsi namotivoval naše soutěžící k dostatku kreativity a odvahy se do soutěže přihlásit.

Rozhovor vedla: Eva Klusáčková

 

 

Novinky