Představení porotkyně Báry Nesvadbové

Soutěž Master of Crystal je v plném proudu. Přihlaste se a staňte se Mistrem Křišťálu 2024. Vyhrajte 30.000 Kč za nejúspěšnější návrh šperku na téma Crystal Tech Fusion.

Přihlášky a termíny nejdete na www.masterofcrystal.com. A kdo bude navržené designy hodnotit? Mimo jiné i Bára Nesvadbová.

Představení porotkyně Báry Nesvadbové

Řídí se heslem: Do šperku se musím nejprve zamilovat.

V porotě 17. ročníku soutěže Master of Crystal usedla spisovatelka a novinářka Bára Nesvadbová. A nedalo nám, než jí položit několik otázek, ve kterých prozradila mimo jiné, jak ona sama vnímá a nosí šperky. Představila také projekt v rámci nadace Be Charity, který pomůže těžce nemocným dětem.


Báro, jste známá svým jedinečným stylem, vztahem k módě, kde se nebojíte výrazných outfitů. Jak to ale máte se šperky? Zdá se, že dáváte přednost minimalismu nebo se mýlím? 

Taaak, “less is more”, to je jasné. Víte, pro mne je šperk symbol. Všechny zásnubní prsteny jsem vždy poctivě vrátila :-). Když už něco nosím, musím se zamilovat. Asi až příliš vnímám osobitost každého člověka, proto je mi příjemnější, když není takzvaně přeplácaný. Byť někomu může slušet deset náramků na ruce. Patří k jeho osobnosti. Moje duše je víc nahá, jednoduchá. Mám šperky, které mi dělají přátelé z lásky. Ty velmi ráda nosím. A pak hodinky, od starých Primek po dědečkovi, po pánské hodinky pro mne zajímavých značek.

Co pro Vás šperk znamená? Je pro Vás podstatná symbolika šperku, originalita šperku?

Víte, ve své podstatě vážně věřím na větu, že „Šaty dělají člověka“. A stejně je to i s vlastní zdobností, tedy se šperkem. Myslím, že svým stylem oblékání a výběrem šperku o sobě dáváme onu primární, signální informaci. I člověk, který říká, že na svůj vzhled kašle, že je pro něj nepodstatný, svým tvrzením vypovídá o svém naturelu. Proto mám tak ráda kroje, uniformy, zvyky. I ono “nošení smutku” má nesmírný význam. Jak pro osobu samotnou, tak pro její/ jeho okolí.

Prostřednictvím nadačního fondu Be Charity šperky i pomáháte, je to tak?

Nesmírně se těším na kolekci, která vzniká společně s Preciosou a kterou dáváme dohromady s Danielkou Karlovou.

Je pro mne velmi osobitá a vznikla z čistého přátelství. A každý kus pomůže některému z našich těžce nemocných dětí. Do koruny. Už jsem obdobně spolupracovala jak s oděvní firmou, tak obuvnickou, tak s kloboučnictvím. Vždy byl výtěžek na jedno konkrétní dítě, na jeho cestu životem, na návrat k osobní realizaci, škole, zdraví. Pevně doufám, že i naše kolekce šperků Preciosa najde své ženy, které ji budou nosit nejen jako objekt, ale i jako součást poslání.

Co byste popřála designérům, kteří se účastní soutěže Master of Crystal a budou navrhovat šperk pro svět digitálního věku? Šperk, který představuje spojení mezi budoucností a tradicí sklářské výroby.

Vášeň. Myslím, že každé tvorbě sluší. A žádné pochyby a trému. Jsem bytostně přesvědčena, že když tvoříme od srdce, najdeme své publikum. Svět je sice převelice rozmanitý, ale zároveň jsme si nesmírně všichni blízcí. Vždyť jak vědomí, tak vesmír je všeobjímající jednota.

Zpracovala: Eva Klusáčková

Novinky