Základní perličkové techniky

Máte nápad, se kterým chcete vstoupit do soutěže Master of Crystal? Máte doma perličky a chcete z nich vytvořit perličkový šperk, výšivku, či aplikaci na téma JSEM Z KŘIŠŤÁLOVÉHO ÚDOLÍ, ale nevíte, jak na to?

Pomůžeme vám!

Existuje řada způsobů, jak využít skleněné perličky PRECIOSA Traditional Czech Beads™. Představujeme vám vybrané základní způsoby a postupy, jak z drobných perliček vytvořit hotový výrobek. Jednotlivé techniky můžete i kombinovat.

HÁČKOVÁNÍ

Háčkování patří mezi velmi běžnou a oblíbenou techniku k výrobě čepic, šál a jiných ozdob. I základními způsoby vytvoříte velmi efektní vzory, které v kombinaci se zajímavou přízí dokážou opravdu zázraky.

Zkuste ale tentokrát práci háčku a příze propojit s perličkami PRECIOSA Traditional Czech Beads!

Nabízíme vám poměrně jednoduchý návod na háčkovaný náramek ze speciálního druhu rokajlu – PRECIOSA kornelián hvězda. Uvidíte, jak perličky rozšiřují možnosti této výtvarné techniky!

Ten, kdo nemá s háčkem takovou zkušenost a chtěl by se pustit do háčkování, se základní postup dozví na portále KORÁLKI.

DRÁTOVÁNÍ

Jedná se o techniku, u které je jako základní prvek použitý drát nebo bižuterní drátek. Existuje řada návodů a knih na zhotovení dekorací postupem omotávání drátku. V oblibě je také výroba drátované bižuterie z českých perliček.

Přinášíme vám projekt Svatební romance, který vás provede touto technikou.

TKANÍ

Tkaní patří mezi tradiční postupy výroby textilních látek, které spočívá v opakovaném provazování dvou navzájem kolmých soustav nití. V kombinaci s českými perličkami však mohou vzniknout zajímavé ploché vzory nejrůznějších rozměrů.

Vyzkoušejte si tkaní podle návoduPastelové souznění.

KUMIHIMO

Velmi populární technikou splétání provázků zvanou Kumihimo lze vytvořit další atraktivní bižuterní výrobek.

Kumihimo je téměř 2 000 let stará japonská technika splétání šňůr. Původně se používala k výrobě doplňků oděvů samurajů, nyní se používá k výrobě náramků, přívěsků, vodítek na psy a podobně.

Vyzkoušejte tento postup v kombinaci s perličkami pomocí projektu Kumihimo s PRECIOSA Pip™.

Nabízíme také VIDEO NÁVOD od populární anglické designérky, Kerrie Slade.

Dalšími technikami mohou být ještě například obšívání nebo lepení.

OBŠÍVÁNÍ

Perličkami můžete obšít prakticky jakoukoliv věc. Ať už se jedná o přírodní kámen, bižuterní kámen, či jiný předmět.

Návod Rozeta vám přiblíží techniku obšívání perličkami.

 LEPENÍ

Perličky je možné také lepit na různé podklady. V tomto případě poukazujeme na techniku lepení, nikoli na použitý materiál.

Zkuste použít perličky PRECIOSA Traditional Czech Beads™ podle projektu Sypaná krása.

BETON

Zkuste něco netradičního. Spojení drobných PRECIOSA perliček a perlí v tomto případě s betonem zní velmi odvážně. Odměnou vám budou zajímavé atypické doplňky.

Užitečná rada na konec!

Pokud chcete šít s perličkami, máte jehlu s jemným ouškem a trápíte se tím, jak dostat do tak jemného ouška zvolený šicí materiál (nitě, vlasce, atd.), sestřihněte konec zešikma. Případně pro snadnější provlečení vlasce ouškem jehly konec vlasce smáčkneme plochými kleštěmi.

SMOTKA

Smotka slouží pro návlek perliček nebo perlí. Pomocí ní vytvoříte velké nitěné očko. Do smotky vložíte zvolený  návlekový materiál (elastomer, opelon, silnější nitě, atd.) a můžete navlékat. Smotku nejlépe svažte tkalcovským uzlem. Zároveň ho můžete použít při svazování konců silnějších nití, na které navlékáte. Uzel lze schovat do dírek perliček a perlí.

Proč právě tento druh uzlu? Používá se pro spojení dvou stejně silných vláken, je to hladký uzel a bezpečný. Při správném utažení by se neměl vyvléknout. Jeho jméno je opravdu odvozeno od potřeby navazování nití nebo vláken při tkaní.

Z jakého materiálu má být smotka? Z pevné, ale jemné nitě.

Postup:

Očkem jehly provlékneme polyesterovou nit na šití látek, asi 20 cm dlouhou.

  1. Levý konec nitě přeložíme přes pravý. Pravým palcem a ukazovákem se přidržíme překřížení.
  2. Levou rukou uchopíme smyčku na pravé straně a obtočíme kolem levého konce nitě. Opět si vše přidržíme pravým palcem a ukazovákem. 
  3. Pravý konec nitě prostrčíme vlevo do vzniklé smyčky.
  4. Levou rukou přidržíme konce nitě a pravou utahujeme levou a pravou stranu smyčky, dokud se uzlík neutáhne. 

Vzniklým okem nitě prostrčíme silnou nit a můžeme navlékat!

MOŽNOST KONZULTACE

Nabízíme vám také možnost konzultace techniky či výběru perličkového materiálu pro váš soutěžní návrh s marketingovými specialisty Preciosy Ornely přes Facebook nebo email: beads@preciosa.com.

REKAPITULACE ZADÁNÍ SOUTĚŽE

Vytvořit z českých skleněných perliček unikátní šperk nebo aplikaci, symbolizující sklářský regionKřišťálové údolí.

Využít existující a dostupné perličky a komponenty a vytvořit unikátní design, který by pomohl k propagaci Křišťálového údolí, byl realizovatelný v limitované kolekci 13. ročníku Mistra křišťálu 2020 a ve zjednodušené formě by se mohl stát i reklamním hobby setem, s popsaným postupem výroby ve fyzické i elektronické verzi.

Hotový design by se mohl stát i podkladem pro grafické ztvárnění propagačních materiálů Křišťálového údolí.

Celé znění podmínek soutěže najdete na webu masterofcrystal.com.

Sledujte nás také na Facebooku. Pochlubte se, jak pracujete na svém soutěžním návrhu! Pošlete fotku na beads@preciosa.com nebo vložte fotku do příspěvku na FB.

Novinky